Monthly Archives: Grudzień 2016

Własna elektrownia przydomowa

Odnawialne źródła energii (w skrócie OZE) to takie rozwiązania techniczne, jakie pozwalają wykorzystywać siłę wiatru, światła lub wody do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej. Przede wszystkim mam na myśli elektrownie wiatrowe – w Polsce nadal mało popularne ze względu na ograniczenia prawne, oraz ściślej mówiąc, niedoskonałość ustawy o wiatrakach, która reguluje kto oraz gdzie może zbudować wiatrak prądotwórczy. To samo tyczy konstrukcji elektrowni fotowoltaicznych, wykorzystujących światło słoneczne, które później może być zastosowane do zasilania pomp ciepła. Dziś baterie solarne może założyć niemalże każdy, a niejednokrotnie może ubiegać się z tego tytułu o dofinansowanie na założenie paneli słonecznych oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Takie rozwiązania pozwolą na ekologiczne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do codziennego życia oraz ratują setki hektarów lasów przed wycięciem – odnawialne źródła energii. Również zasoby węgla kamiennego, brunatnego, gazu i ropy naftowej, nie są w Polsce aż tak ogromne, żebyśmy mogli liczyć na pozyskiwanie z nich energii w następujących kilkudziesięciu latach. Warto więc zainwestować w odnawialne źródła energii, jakie nigdy się nie kończą, są tańsze w obsłudze i nie niszczą środowiska. Żywimy nadzieję, że Nasz Rząd przyjmie ustawę, ułatwiającą korzystanie z OZE.


Straż PSP i OSP

Są zawody, takie jak strażak czy lekarz, wymagające sporego oddania dla innego człowieka. Niejednokrotnie zawdzięczamy życie strażakowi, który uratował nas z wypadku samochodowego lub pożaru budynku. Albo ekipa strażacka ochroniła nasze gospodarstwo, na które pracowaliśmy kilkanaście lat, a które mogliśmy utracić w przeciągu kilku sekund. Jakże możemy odwdzięczyć się strażakowi? Najlepiej dać coś ciekawego, powiązanego z jego zawodem, np. mały pojazd strażacki, symboliczną odznakę, medal za zasługi lub inną nagrodę dla strażaka – nagroda dla strażaka. Analogiczną sprawę miałam, gdy mój przyjaciel, który pracuje w OSP, brał ślub. Chcieliśmy z partnerem oprócz upominku ślubnego, podarować mu przedmiot tematycznie połączony z jego działalnością. Wybraliśmy metalowy wóz strażacki, jaki zrobił nam na zlecenie Pan z firmy Artdeco z Poznania. Doskonałe wykonanie, troska o drobiazgi i najznakomitsza jakość metaloplastyczna zadowoliły zarówno nas, jak również ucieszyły obdarowanego – nagroda dla strażaka. Jeżeli zatem nie wiecie, który wybrać prezent dla strażaka, polecamy stronę www.artdeco.sklep.pl – samochód strażacki.


Koszulka na zamówienie

Chciałabym w swoim nowoczesnym mieszkaniu zadbać o każdy element wystroju pomieszczenia. Mam aktualnie niemało planów na oryginalne fototapety, poduszki z nadrukami, nawet chciałam nadrukować własny tekst na rękawicach kuchennych. Ogromną renomą cieszą się koszulki i bluzy z oryginalnym nadrukiem – bluzy z nadrukiem torby ekologiczne na zakupy – torby z nadrukiem. Jednak jeżeli chodzi o indywidualne zlecenia na mniej oczywistych przedmiotach, znacznie trudniej znaleźć firmę, która realizuje takie nadruki. Niektóre moje projekty chcę zlecić do haftowania, ponieważ czasem łatwiej wyhaftować kilka literek lub kształt, zamiast nadrukować albo naprasować duży element. Ostatnio zamawiałam poduszki z tekstami w ramach podarunków świątecznych na http://littlethings.pl, gdzie również podpatrzyłam kilka pomysłów na fajne teksty lub grafiki. Ogólnie szybko wykonali zadanie i jestem niezmiernie usatysfakcjonowana także z materiału, jak i jakości wykonania projektu, również jeżeli chodzi o poduszki – poduszka z nadrukiem, jak i o bluzy.


Skały z plastiku

Jestem przedszkolanką i chciałam zrobić dekorację Groty Narodzenia Chrystusa popularnie zwanej stajenką. Nie wiedziałam jednak jak zrobić sztuczne skały – z pianki poliuretanowej nie wyglądają za ładnie, a miały się wkomponować między ścianami oraz jednocześnie zamaskować rury ogrzewania, biegnące od posadzki do sufitu. W sieci trafiłam na stronę skalisty.pl – to jednostka, która robi sztuczne skały, figury ze sztucznych skał a także skałki do akwariów, na baseny, do wesołych miasteczek i chociażby firm! Nie spodziewałam się, iż sztuczne skały są tak powszechnie stosowane w przedsiębiorstwach czy w obiektach publicznego użytku. Sztuczne skały idealnie wkomponowują się w otoczenie, dlatego mogłam w tym roku zamówić szopkę, która wyglądała jakby zbudowana z naturalnych kamieni lub wykuta w skale. Jednocześnie firma skalisty.pl podsunęła mi mnóstwo rozwiązań, jak obudować nieestetycznie przygotowane instalacje w prywatnym lokalu, a także jak można stworzyć dodatkowe ściany dla dzieci w ich pokojach, albo skałki wspinaczkowe do zabawy.


Prezent na zakończenie roku

Jestem przełożoną klasy oraz szukamy upominków dla nauczyciela matematyki i nauczyciela polskiego w ramach prezentu na ukończenie roku szkolnego od uczniów. W związku z tym, że w bieżącym roku piszemy maturę, chcielibyśmy przekazać coś oryginalnego, z dedykacją lub życzeniami, żeby było podpisane, od kogo. Również zależy nam, żeby to było coś eleganckiego, oryginalnego i niebanalnego – prezent dla nauczyciela. Możemy oczywiście zakupić pióro do pisania, zegar i kwiaty, jednak to prawdopodobnie kupi jakakolwiek inna klasa. Uważam, iż ciekawym planem jest zakupienie figurki polonistki z uczniem przy tablicy lub coś w tym rodzaju, ponieważ znalazłam w internecie firmę, produkującą takie gadżety na zamówienie. Istnieje też szansa wygrawerowania napisu od kogo, daty i dedykacji z życzeniami. Jednak moja klasa chce kupić prezent klasowy za bardzo dużą sumę i trudno wymyślić coś ciekawego, co spodoba się panu i jednocześnie jest ekskluzywne i drogie. Macie może jakieś pomysły, co nabyć nauczycielowi – prezent dla nauczyciela? Najlepiej, aby to nie było coś zwyczajnego – nauczyciel matematyki.


KAKURO

Czy ośmiolatek, który w miarę potrafi rozwiązywać proste SUDOKU, potrafi grać w inne gry logiczne, takie jak Mahjong? Pytam, ponieważ łamigłówki SUDOKu aktualnie mu się trochę znudziły, rozwiązał już całą książkę 500 plansz, a chcemy poprawiać jego umiejętności myślenia analitycznego. Słyszeliśmy, iż istnieje podobna krzyżówka numeryczna o nazwie Kakuro, jednakże nie wiemy z mężem, czy nie będzie ona za trudna dla tak młodego dziecka – KAKURO. Równocześnie chcemy pod choinkę kupić mu coś przydatnego, pobudzającego umysł, a nie jakąś gierkę komputerową, których posiada multum. A może wy znacie jakieś inne gry, które pomagają kształtować pamięć, uwagę albo planowanie strategiczne – gra SUDOKU? Chodzi o gry proste, bez sporej grupy zasad, jednakże jakich poziom trudności jest dopasowany do kompetencji dziecka z drugiej klasy podstawówki. Na rynku zabawek istnieje zatrzęsienie propozycji, ale chcielibyśmy zainwestować w atrakcję ponadczasową, która bez względu na wiek dziecka, może go interesować, tak jak nigdy nie znudzi nam się układanie kostki rubika lub gra w szachy. Wołamy o propozycje, bo jedyne, co dotychczas przyszło nam do głowy, to kakuro, o jakim przeczytaliśmy na stronie – numeryczna krzyżówka KAKURO.


Zdalny pulpit

Prowadzę średnią firmę, w której zatrudniam 8 ludzi, ale czasami moi pracownicy pragną pracować z domu, skąd nie posiadają dostępu do służbowego intranetu, gdzie przechowujemy wszystkie pliki oraz najważniejsze dane firmy. Kiedyś myślałem, iż idealnym rozwiązaniem jest wrzucanie wszelkich informacji na forum pracownicze. Pojawił się również pomysł zorganizowania wspólnego serwera FTP. Niestety na forum robił się bałagan, każdy wrzucał pliki gdzie chciał, potęgowały się wątki, i nikomu nie chciało się potem szukać w archiwum niezbędnych informacji. Pomysł z serwerem również nie był do końca dobry, gdyż jeśli ktoś udostępniał plik i nadawał mu nieoczekiwaną nazwę, lub plik miał parę wersji na laptopach zatrudnionych i potem każdy wrzucał swoją wersję, nie można było błyskawicznie odnaleźć aktualnych wersji. Dopiero gdy odszukałem program z pulpitem zdalnym – Zdalny pulpit: www.tsplus.pl/zdalny-pulpit-terminal-serwer-dla-opornych/, tak zwany Serwer terminali: www.tsplus.pl/terminal-serwer/, wszystko zaczęło funkcjonować jak należy. Serwery terminalowe zezwalają na jednoczesne korzystanie z tych samych zasobów kilku ludziom, bez względu na miejsce pracy. Dodatkowo serwery terminalowe zapewniają proste tworzenie kopii zapasowych baz danych, kontrolę pracy oraz rozładowują obciążenie sieci firmowej. Wykorzystuję takie rozwiązanie każdej firmie, która zamierza ułatwić sobie zarządzanie zadaniami i usprawnić działalność. Więcej informacji: tsplus.pl.


Elegancki prezent dla lekarza

Moja córka urodziła się z krótszą kończyną i od paru lat jeździliśmy z nią na różne operacje, terapie i zabiegi. Byli specjaliści, którzy nie chcieli się zająć jej przypadkiem, gdyż wymagał on dużej wiedzy, trudnych czynności ortopedycznych, konsultacji lekarza naczyniowego i późniejszej, długiej rehabilitacji pod kontrolą lekarzy – dobry lekarz. Na szczęście trafił nam się teraz odpowiedni lekarz, dokładnie pani doktor chirurg, która zainteresowała się naszą córką tak, jakby walczyła o własne dziecko. Wiemy, że to jej praca i że otrzymuje wynagrodzenie, jednak naprawdę jest dobra, bardzo życzliwa oraz chcielibyśmy jej oddać jakiś mały upominek. Oczywiście nie chcemy, aby było to coś, czego będzie się krępowała przyjąć, lub będzie zbędne, ale zdajemy sobie sprawę, że czasem rysunek dziecka jest dla lekarza tak samo wartościowym prezentem, jak piękna figurka z dedykacją. Może to być coś do sekretariatu, lub do zawieszenia na ścianie szpitala – aby też inni pacjenci wiedzieli, iż trafili na dobrego specjalisty, jakiemu wiele ludzi jest wdzięcznych za ich pomoc – dobry chirurg. Proszę o podpowiedź, co można nabyć na prezent doktorowi i czy wy coś kupowaliście w podziękowaniu – prezent dla lekarza.


Kurs szybkiego czytania

Nie od dzisiaj wiadomo, że ćwiczenie pamięci poprzez gry edukacyjne – gry rozwijające pamięć, treningi pamięci, kursy szybkiego czytania – koncentracja i szybkie czytanie czy zabawy w zapamiętywanie, są najskuteczniejszą formą rozwijania umiejętności intelektualnych u dzieci. Zabawy rozwijające pamięć, koncentrację oraz ćwiczące zapamiętywanie wyrazów, obrazów lub położenia na planszy, pobudzają oraz błyskawicznie rozwijają obie półkule mózgu. Zanim dziecko pójdzie do szkoły, należy kupować nie tylko zabawki na czasie, jednakże także wartościowe gry edukacyjne, gdyż trenowanie mózgu jest ważne od najmłodszych lat. Kreatywne zabawy uczą nie tylko wyobraźnię, abstrakcyjne myślenie czy sztukę planowania, ale również wspierają w szybkim czytaniu, zanim dziecko zacznie trening czytania w szkole – szybkie czytanie. Dlatego oprócz wierszyków, piosenek i rymowanek, pobaw się czasem ze swoimi dziećmi w zapamiętywanie, w wymyślanie wyrazów na zadaną literę, w zgadywanie – to wszystko sprzyja rozwojowi umysłowemu dziecka oraz umożliwia mu łatwiejszy start w systemie edukacji.


Artykuły mosiężne

Jestem tradycjonalistką i nabywam zawsze świece toczone. Najlepiej woskowe lub parafinowe. Nie akceptuję teelightów i niewielkich świeczników w kształcie szklaneczek, nawet jeśli są bogato zdobione. Kocham dekoracyjne, mosiężne, ciężkie świeczniki na świece proste, które okazują cały urok spalania świecy – świeczniki mosiężne. Niestety, dzisiaj trudno zdobyć piękny świecznik, a świeczniki dekoracyjne zazwyczaj mają zastosowanie tylko do małych, okrągłych wkładów. Poszukuję od dłuższego czasu, gdzie mogę uzyskać świeczniki mosiężne albo srebrne – świeczniki dekoracyjne. Czy ktokolwiek zna firmę, która tworzy świeczniki dekoracyjne albo z mosiądzu? Albo ogólnie oferuje artykuły i towary mosiężne? Może to być metaloplastyka lub odlewy, jednak muszą być piękne, solidne i klasyczne. Pod rozwagę biorę jedynie świeczniki mosiężne, takie jak miały nasze babcie, albo jakie czasem potrafimy spotkać w kompletach z lichtarzykiem kolędowym – świeczniki mosiężne.